top of page

Smulkioji motorika

            Smulkioji motorika – judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkieji kūno raumenys. Tai pirštų, riešo, koordinuoti akių ir rankos judesiai.

             Kalbos vystymasis susijęs su smulkiosios motorikos išsivystymu. Smegenų žievės dalis, t. y. kaktinė galvos smegenų dalis, yra atsakinga už judesio prasminę struktūrą, ritmą, nuoseklumą. Galvos smegenų centrai, reguliuojantys kalbą, ir centrai, reguliuojantys rankų pirštų judesius, yra visai šalia ir daro įtaką vieni kitų veiklai. Vokiečių filosofas I.Kantas pasakė: ,,Ranka – tai išorinės smegenys“.

            Dauguma logopedų individualiam vaiko vertinimui naudojasi E. I. Kiphardo skale, kurioje nurodytas rankos miklumas pagal amžių, pvz., 2 metų vaikas nusirengia drabužius, keverzoja popieriuje, atitraukia užtrauktuką, pastato 2 kubelių bokštą, mauna skritulius ant lazdelės. 3 metų vaikas piešia apvalias formas, pila skystį iš vieno indo į kitą, vynioja ir lanksto popierių, veria karolius. 4 metų vaikas kerpa žirklėmis, užsisega ir atsisega sagas, nubrėžia linijas nuo vieno taško prie kito, suka varžtą, pasuka raktą, plaunasi ir šluostosi rankas ir t. t.

Žaidimai rankų pirštams mankštinti. G. Musteikienė. Lucilijus, 2001. 

Pateikiama ikimokyklinio amžiaus vaikų smulkiosios motorikos tyrimo metodika, pratimai rankų pirštų judesiams tobulinti.

Knygutę galite įsigyti 

bottom of page